top of page
CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

Czy fotowoltaika rzeczywiście się opłaca?Patrzę na własny rachunek: energia czynna 0,293zł/kWh, dalej idą opłaty stałe, przejściowe, zmienne, abonamentowe i nawet kogeneracyjna + oczywiście VAT. Efekt to 0,59zł/kWh. Od 2001 roku nastąpił wzrost o 20 gr., a prognozowany w kolejnych latach od 20% do 30%. Co ciekawe im bardziej oszczędzamy energię, tym wyższa opłata za kWh.

Instalując fotowoltaikę unikamy podwyżek prądu i kosztów jego dostawy. Łącząc się z siecią energetyczną najpierw wykorzystujemy prąd wytwarzany przez własne ogniwa, niedobór pokrywamy z sieci. Nadmiar natomiast przesyłany jest do sieci skąd w razie potrzeby możemy odzyskać w ciągu roku ok 80% energii bezpłatnie. Dlatego należy dokładnie oszacować potrzeby użytkowania, by nie przeinwestować.

Jakość zestawów solarnych jest coraz wyższa, wybór modułów szeroki, a ceny ustabilizowały się.

Tak zwana domowa elektrownia fotowoltaiczna zbilansuje się już po około 5 -7 latach. Gwarancja producentów to 20 – 25 lat.


Przeliczając koszt instalacji na 1kWh wyprodukowany przez kolejne 10 lat można przyjąć że 1kWh ze słońca będzie kosztować 0,20-0,30 zł/kWh aż zbilansuje się do 0zł/kWh.


Roczna stopa zwrotu - od 14% do nawet 20% w skali roku w zależności od finansowania i skomplikowania instalacji.

Zatem warto.

Zapraszamy do konsultacji.

73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

bottom of page