top of page
CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

"Zmienne fale cen fotowoltaiki – dlaczego teraz jest najlepszy czas na inwestycję?"

Data opublikowania artykułu 03.03.2024 r.

Wysokość dotacji i ceny urządzeń zgodne z danymi z dnia pisania artykułu.

Analiza rynku fotowoltaicznego: Czas na mądre decyzje

Czekanie na kolejne edycje programu dotacyjnego "Mój Prąd" było do tej pory standardową strategią dla wielu Polaków planujących inwestycje w fotowoltaikę. Jednak aktualne tendencje cenowe sugerują, że opóźnienie tej decyzji może nie być najbardziej opłacalne, zarówno dla klientów indywidualnych, a tym bardziej dla inwestorów komercyjnych, którzy nie skorzystają z dotacji a podwyżki cen wpłyną na ich inwestycję. Ewolucja cen na przestrzeni lat Dołączony wykres cen instalacji fotowoltaicznej za 1 kWp od 2019 roku do teraz 2024 roku ukazuje podróż polskiego rynku fotowoltaicznego przez różne fazy regulacji i programów dotacyjnych. Każdy zarejestrowany ruch ceny w górę lub w dół ma swoją historię, która często łączy się z wprowadzeniem bądź zakończeniem konkretnych programów rządowych, co wpływa na zachowania konsumentów.
  • Początek 2019: Cena instalacji fotowoltaicznej za 1 kWp wynosiła około 5000 zł. Były to czasy niewielkiej konkurencji i ograniczonej dostępności.

  • 4 kwartał 2019: Pierwsza edycja programu "Mój Prąd" , początek BOOMu fotowoltaicznego, przyczyniła się do spadku cen przez zwiększenie liczby firm instalacyjnych i dystrybutorów na rynku.

  • Połowa 2021: Cena spadła do 3600 zł/kWp. Zapowiedź zmiany zasad rozliczeń z net metering na net billing spowodowała wzrost zainteresowania klientów i szybki wzrost cen do 4800 zł/kWp w kwietniu 2022 skończył się system rozliczania net metering.

  • Maj 2022: Ogłoszenie wyższego poziomu dotacji w programie Mój Prąd 5.0, stabilizuje ceny na realnym poziomie 4400 - 4800 zł/ kWp, zmniejszyła się również ilość firm sprzedających instalacje, można powiedzieć że był to koniec okresu sprzedaży "door to door".

  • Koniec 2023: Brak programu dotacyjnego spowodował spadek popytu doprowadził do sytuacji, w której dystrybutorzy i hurtownicy zostali z dużymi ilościami paneli fotowoltaicznych i falowników na magazynach. W obliczu zmniejszonego obrotu, wiele firm musiało szukać sposobów na szybkie zwolnienie przestrzeni magazynowej oraz poprawę płynności finansowej.

  • Marzec 2024: Cena instalacji fotowoltaicznej 3500 zł / kWp, czyli najniższa cena w historii.


Ten materiał ma za zadanie dać klientowi możliwość wyciągnięcia wniosków, czy opłaca się czekać z decyzją o inwestycji do ogłoszenia kolejnego programu. My możemy tylko zwrócić uwagę, dlaczego nie warto odkładać decyzji o inwestycji w fotowoltaikę do czasu ogłoszenia nowej edycji programu "Mój Prąd" z kilku kluczowych powodów:

  1. Stałość wsparcia: Program "Mój Prąd" zapewnia ciągłość - wszystkie instalacje wykonane po 2019 roku mogą liczyć na dotację, bez względu na zmiany w kolejnych edycjach programu.

  2. Korzystne ceny: Obecnie ceny instalacji są wyjątkowo niskie. Inwestując dziś, możemy czerpać korzyści z obecnych cen, z możliwością otrzymania dotacji w przyszłości.

  3. Ryzyko wzrostu cen: Oczekując na "Mój Prąd 6.0", ryzykujemy wzrost cen instalacji, który może zniweczyć przewagi finansowe wynikające z dotacji.

Przykład ekonomiczny: Rozpatrzmy instalację o mocy 10 kWp. W trzecim kwartale 2023 roku kosztowała ona około 48 000 zł. Dziś, bez wsparcia programu, jej cena spadła do około 35 000 zł - jest to bezpośrednia oszczędność 13 000 zł, nawet przed uwzględnieniem przyszłej dotacji. Wpływ Programu na Sektor Komercyjny:
Dla inwestycji komercyjnych, gdzie skala projektów jest znacznie większa, zmiany cenowe mają jeszcze bardziej wyraźny wpływ na budżet. Firmy, które rozważają inwestycję w instalacje fotowoltaiczne o dużej mocy, takiej jak 40 kWp, mogą teraz zauważyć potencjał do oszczędności w skali dziesiątek tysięcy złotych.


W 2023 roku koszt instalacji 40 kWp wynosił około 160 000 zł. W świetle obecnych cen, inwestycja ta może wynieść tylko 120 000 zł, co przekłada się na oszczędność w wysokości 40 000 zł.


Zalecenia:

W obliczu aktualnych cen, zarówno klienci indywidualni, jak i komercyjni, powinni rozważyć przyspieszenie swoich decyzji inwestycyjnych. Oczekiwanie na nową edycję programu "Mój Prąd" może oznaczać nie tylko przegapienie niższych cen, ale również ryzyko wzrostu kosztów instalacji w przyszłości. Należy jednak pamiętać, aby każda decyzja była poparta szczegółową analizą i współpracą z doświadczonymi dostawcami.

Podsumowanie:

Wykres jasno pokazuje, że bieżący moment rynkowy może być najlepszym czasem na inwestycje w fotowoltaikę. Przy obecnych cenach, zarówno małe, jak i duże projekty fotowoltaiczne mogą zaoferować znaczące oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji. Oczekiwanie na nową edycję programu "Mój Prąd" jest ryzykowną strategią, która może oznaczać utratę obecnych korzyści cenowych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.
1196 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

bottom of page