• Niezależny Dom

Niezależny dom 120m2 Wielkopolska

Dom bez rachunków o powierzchni 120m2. Nowoczesne rozwiązanie dla rodziny która szanuje swoje pieniądze, czas i komfort jednocześnie dbając o ekologię. Niezależny Dom czyli:


Tani w utrzymaniu. Instalacja fotowoltaiczna jest idealnym uzupełnieniem zamontowania pompy ciepła. Taki zestaw  zapewni bardzo tanią i komfortową eksploatację budynku. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia, prądu a nawet koszty “tankowania” - ładowania  auta mogą wynosić w sumie poniżej 20 zł/mc.

Plus energetyczny. Ilość energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych (OZE), np. przez instalację fotowoltaiczną, przekracza ilość energii zużytej przez budynek.

Ogrzewany i chłodzony za pomocą pompy ciepła. Zapewnia efektywne grzanie c.w.u i c.o. ze współczynnikiem 3 - 4 COP, a naszym źródłem ciepła lub chłodu jest powietrze zewnętrzne i słońce z naszej instalacji fotowoltaiczną.

Zeroemisyjny. Dom oparty na pompie ciepła i fotowoltaice nie ma negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. W bilansie rocznym budynek nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Tani w budowie. Zaplanowanie budowy Niezależnego Domu już na poziomie projektu pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych np. o wartość komina spalinowego dla kotłowni gazowej (ok. 7 000 zł ), przyłącza gazowego (ok. 6 500 zł) kotła z podgrzewem c.w.u. (ok. 10 000 zł), jednostki chłodzącej (ok. 3 000 zł)  itd.

Pompa ciepła nie potrzebuje “kotłowni”, czyli specjalnie przygotowanego pomieszczenia o odpowiedniej kubaturze, zabezpieczeniu ppoż i wentylacji. Pompę ciepła możemy wstawić w dowolnym miejscu w domu (np. garażu), dzięki czemu oszczędzamy powierzchnię Waszego domu.

Podsumowując, możemy zaoszczędzić przynajmniej 26 500 zł, które Wykorzystane na zakup wysokiej klasy pompy ciepła, podwyższą wartość nieruchomości oraz komfort życia w Państwa domu.


Dobór urządzeń, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne:


Założenia

Na podstawie analizy projektu technicznego oraz wywiadu z klientem.

Przyjęte zapotrzebowanie budynku na ciepło:


Dobór pompy ciepła:


Wersja jednostka zewnętrzną 8kW

*Cennik zawiera ceny netto, bez podatku VAT.

Wydajność grzewcza

Wersja z jednostka zewnętrzną 6kW

*Cennik zawiera ceny netto, bez podatku VAT


Wydajność grzewcza

Schemat instalacji


*dobrana pompa ciepła posiada w zestawie cały układ regulacyjno-pompowy z zintegrowanym zestawem do

przygotowaniem cwu oraz grzałką elektryczną jako dogrzew awaryjny. Cała nasza “ciepłownia” zajmuje obszar

80x80cm podłogi i może być zlokalizowana w dowolnym pomieszczeniu, gdzie temperatura jest stale powyżej 5°C.


Do dalszych wyliczeń przyjęliśmy mocniejszą pompę 8kW, choć pompa 6kW też mogła by być zainstalowana, jednak z symulacji wynika że mocniejsza pompa będzie pracować na wyższym współczynniku efektywności (SCOP 4,08 ) co wpływa na niższe zużycie energii elektrycznej. Mocniejsza pompa w krótszym czasie wygrzeje wodę do zadanej temperatury co wpływa na dłuższa żywotność urządzenia.


Zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną


Po doborze pompy ciepła, znamy wartości COP skąd możemy dokładnie obliczyć roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, oraz określić wysokość rachunków.

*koszt 1kWh- 0,60 zł na dzień dzisiejszy maj 2019  i stale rośnie


Dla porównania zestawienie rocznych kosztów w zależności od źródła ciepła.

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna musi być dobierana indywidualnie dla każdego użytkownika. Zależy nam, aby rachunki były zbliżone do zera z jednoczesnym uniknięciem przeszacowania. Niewykorzystany na bieżąco prąd, oddawany jest do sieci i może być odebrany w razie potrzeby w 80% (dla instalacji fotowoltaicznej poniżej 10kWp, powyżej 10kWp w 70%) ale tylko w ciągu tzw. roku rachunkowego. Zatem, aby inwestycja była maksymalnie opłacalna nie należy przewymiarowywać naszego generatora prądu.


Koszt instalacji / zwrot z inwestycjiRata kredytu równa rachunkom

Inwestor nie musi wykładać tylko własnych środków aby koszt instalacji był osiągalny. Proponujemy skorzystanie z naszej pomocy przy uzyskaniu dofinansowywanego kredytu oprocentowanego na 2,5% w skali roku z programu “ Czyste Powietrze”


Stała rata kredytu plus obniżony rachunek jest zbliżony do rachunku bez fotowoltaiki, a po 10 latach kredyt zostaje spłacony i pozostaje niski rachunek. W przypadku kredytu inwestor nie odczuwa wysokości raty, ponieważ są równe rachunkom, które by musiał ponosić od pierwszych dni użytkowania budynku.


Ekologia

Oprócz finansowych korzyści w bilansie rocznym, Niezależny Dom nie produkuje CO2 i innych szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Wykorzystując pompę ciepła 8 kW powietrze - woda, połączoną z instalacją fotowoltaiczną roczne rachunki za utrzymanie domu będą wynosić około 200zł *.

Obecnie nie ma rozwiązania konkurencyjnego dla takiego zastosowania. Przemawiają za tym argumenty finansowe oraz ekologiczne.

*( bez wody i ścieków )


Wersje cenowe instalacji fotowoltaicznej:

Ceny uzależnione są od rodzaju panela ( moc, wygląd) oraz od dobranego falownika.

koszt inwestycji zależy od indywidualnych warunków budynku, konstrukcji dachu, stawki VAT itp. Oszczędności, zależą od sprawności urządzeń, nośników energii i jej odpowiedniego wykorzystania.


V. Chcemy również odpowiedzieć na często zadawane pytania przez klientów.


1. Czy budowa domu z piecem gazowym nie będzie tańsza?


2. Jakie są koszty utrzymania domu z instalacją gazową do c.o. i c.w.u. + prąd?


3. Czy opłaca się zestaw folie grzewcze ( c.o. ) + kocioł elektryczny ( c.w.u.) + fotowolitaika?


ad 1. Czy budowa domu z piecem gazowym nie będzie tańsza?


W początkowej kalkulacji przyznaliśmy, że piec gazowy jest tani (8 – 10 tys.zł). Jednak przy tej wersji trzeba dodatkowo przygotować kotłownię, kominy, przyłącze gazowe – co w sumie daje kwotę 26 – 30 tys. zł. Jest to równoznaczne z kosztem pompy ciepła wraz z montażem.

ad 2. Jakie są koszty utrzymania domu z instalacją gazową do c.o. i c.w.u. + prąd?

Linia zielona - Prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji dla domu z pakietem Niezależny Dom ( Pompa ciepła + Fotowoltaika )

Linia niebieska - Koszt instalacji fotowoltaicznej + Prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji dla domu z pakietem Niezależny Dom ( Pompa ciepła + Fotowoltaika )

Czerwone słupki - Prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji dla domu tradycyjnego ( rachunek za gaz + prąd)


Tabela pogladowo przedstawia całkowite koszta wydane na rachunki w wybranych latach

Wnioski: pełen pakiet Niezależny Dom daje realne oszczędności od pierwszego dnia po instalacji.


ad. 3. Czy opłaca się zestaw folie grzewcze ( c.o. ) + kocioł elektryczny ( c.w.u.) + fotowolitaika?

Za ogrzewaniem opartym na foliach grzewczych przemawia niski koszt realizacji instalacji. Na potrzeby produkcji c.w.u. przyjmujemy podgrzewacz elektryczny. Koszt zakupu i montażu ww. instalacji będzie szacunkowo o 25 – 30 tys. zł tańszy od proponowanego przez ND (bez uwzględnienia kosztów instalacji fotowoltaicznej).


Folie grzewcze oraz kocioł elektryczny mają przelicznik wymiany energii elektrycznej na cieplną 1:1 ( pompa ciepła 4:1- SCOP 4) stąd:


Aby budynek był tani w utrzymaniu, trzeba tak dobrać instalację fotowoltaiczną , aby zbilansowała zapotrzebowanie budynku do zera.

Dobierając instalację PV do zapotrzebowania rocznego będzie trzeba wydać dodatkowo 51 tys. zł. Potrzebny będzie również dach skierowany na południe pod kątem 35 stopni o powierzchni 106m2 na instalację 56 paneli. Jednak nadal bardzo trudno będzie idealnie dostosować moc instalacji do potrzeb użytkownika.

Z przyjemnością przygotujemy kalkulacje do waszych potrzeb, prosimy kontaktować się z naszym zespołem


Niezależny Dom

biuro@NiezaleznyDom.pl

+48 602 438 319


Powyższe dane mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszt inwestycji zależy od indywidualnych warunków budynku, konstrukcji dachu, stawki VAT itp. Oszczędności, zależą od sprawności urządzeń, nośników energii i jej odpowiedniego wykorzystania.

274 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie