top of page
CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

Dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznej w 2023 jest bardziej opłacalny niż w poprzednich latach?

Data opublikowania artykułu 19.09.2023 r.

Wysokość dotacji i ceny urządzeń zgodne z danymi z dnia pisania artykułuZapraszamy do zapoznania się z analizą kosztów dwóch na pozór bliźniaczych inwestycji w instalację fotowoltaiczną - jedną zrealizowaliśmy w 2022 r., drugą w 2023 r. Ich ostateczny koszt po odliczeniu dotacji dla obu klientów wyniósł 30 000 zł. Przedstawimy konkretne argumenty, dlaczego warto skorzystać z Programu Mój Prąd 5.0 i jakie wymierne korzyści można dodatkowo zyskać.

Główne złożenia: - moc obu instalacji 6,4 kWp - koszt obu instalacji PO DOTACJI - 30 000 zł - instalacja "4.0" została zakończona w 2022 r., korzystając ze wsparcia dotacyjnego "Mój Prąd 4.0"

- instalacja "4.0" zgłoszona w systemie NET METERING. - instalacja "5.0" została zakończona w 2023 r., korzystając ze wsparcia dotacyjnego "Mój Prąd 5.0"

- instalacja "5.0" zgłoszona w systemie NET BILLING.


Pamiętamy ten BOOM fotowoltaiczny do połowy 2022 r. - wszyscy chcieli założyć "panele" przed zmianą przepisów formy rozliczania za energię wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci, czyli zmianą z systemu "Net Metering" na system "Net Billing". Po tym czasie inwestycja w fotowoltaika miała już być mniej opłacalna.

Czy tak się stało? Jesteśmy innego zdania! Zapraszamy do zapoznania się z załączoną analizą!


Porównanie obu inwestycji:


Inwestycja 4.0 Koszt po dotacji 30 000 zł

Zestawienie inwestycji: 1. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,4 kWp.

Zgłoszenie do programu Net Metering.

Koszt instalacji 33 000 zł Zwrot z dotacji 3 000

Koszt po dotacji 30 000 złInwestycja 5.0 Koszt po dotacji 30 000 zł

Zestawienie inwestycji: 1. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,4 kWp.

2. Pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzacja) Daikin 3,5 kW, do grzania i chłodzenia pomieszczeń.

3. Magazyn energii elektrycznej o pojemności 6 kWh.

4. System HEMS Fibaro (system inteligentnego domu).

Zgłoszenie do programu Net Billing.

Koszt instalacji 60 000 zł Zwrot z dotacji 30 000

Koszt po dotacji 30 000 zł


W programie 5.0 klient przeznacza takie same środki a dostaje dużo więcej, można więc stwierdzić, że są to "darmowe" składniki programu Mój Prąd 5.0., ponieważ w porównaniu do inwestycji z poprzednich lat nie wpływają na ostateczny koszt inwestycji !!


Opis "darmowych" składników instalacji:


1. "Darmowa" pompa ciepła typu powietrze-powietrze (klimatyzacja) DAIKIN Sensira.

Korzystając z dofinansowania Mój Prąd 5.0 możecie Państwo w "za darmo" otrzymać wysokiej klasy jednostkę klimatyzacji grzewczo-chłodzącą firmy DAIKIN.

W związku ze zmianami klimatycznym, klimatyzacja jest coraz częściej pożądanym urządzeniem w naszych domach. Oprócz zbawiennego komfortu chłodzenia pomieszczeń latem, otrzymujemy bardzo wydajny, ekonomiczny system grzewczy dla naszego domu, wykorzystujący odnawialne źródła energii.WAŻNE- Zamawiając klimatyzację powinniśmy sprawdzić, jaką ma wydajność jednostka w funkcji grzania i chłodzenia, powinna mieć minimum A+ w grzaniu i A++ w chłodzeniu, tak jak Sensira firmy DAIKIN. Powyższe warunki są wymagane do spełnienia wymogów programu Mój Prąd 5.0.Umieszczając jednostkę wewnętrzną w centralnym punkcie domu otrzymamy bardzo wydajny system grzewczy naszego domu, który jest wydajniejszy i tańszy w użytkowaniu, niż jakiekolwiek inne źródło ciepła (gaz, paliwa kopalne). Zapytaj specjalistów Niezależny Dom, gdzie zamontować klimatyzację, aby korzyści były jak największe. Z naszego doświadczenia i naszych klientów wiemy, że tego typy urządzenie potrafi obniżyć rachunki za ogrzewanie o 40% - 60% w skali roku!! Inteligentne grzanie domu poprzez wprowadzenie harmonogramów skraca okresy wprowadzania ciepła do budynku.


2. "Darmowy" magazyn energii

Magazyn energii 6.0 kWh, zwiększa auto konsumpcję wyprodukowanej energii bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej. Często nasi klienci przez większość roku nie pobierają energii z sieci, ponieważ w ciągu dnia korzystają z energii produkowanej z paneli, a jak zajdzie słońce korzystają z energii zgromadzonej w magazynie.


Falownik hybrydowy współpracujący z magazynem energii ma za zadanie w pierwszej kolejności udostępnić energię dla domu (konsumpcja własna), następnie naładować magazyn energii do 100%, a na samym końcu wysłać energię do sieci.

Cały wykres pokazuje jak wygląda produkcja prądu z paneli w ciągu jednego dnia. Czerwona część z lewej strony wykresu pokazuje pobór własny domu plus ładowanie magazynu energii.


Po naładowaniu magazynu na 100% nadprodukcja jest wysyłana do sieci (niebieska część na wykresie), zielona przedstawia konsumpcję własną domu z fotowoltaiki.
Krzywa pokazuje stan naładowania magazynu: O godzinie 7:00 zaczęła się produkcja z paneli, magazyn zaczyna się ładować, o godzinie 11:30 magazyn jest w pełni naładowany i utrzymuje 100% naładowania do godziny 18:00, kiedy kończy się produkcja z paneli. Następnie magazyn zaczyna dostarczać energię na potrzeby budynku. Widzimy, że zanim zacznie się produkcja w kolejnym cyklu magazyn rozładował się do 30%.

Zwróćmy uwagę na poniższe dane: - Produkcja systemu od 1 do 17 września 380 kWh. - Konsumpcja własna 147,4 kWh. - Oddano do sieci 214,9 kWh, czyli sprzedane do sieci w cenie ~0,50 zł/ kWh, co oznacza, że sprzedaliśmy energię za 107,45 zł.


I teraz najciekawsze:

Pobrano z sieci - 1,6 kWh, licząc zakup w cezie 1 zł za 1kWh (energia czynna + koszty przesyłu) otrzymujemy kwotę 1,60 zł - za tyle nasz klient pobrał energię z sieci energii w okresie od 1 do 17 września!!


Bilans jest oddatni i wynosi 105,85 zł. Na koniec września bilans będzie wynosił około 170 zł na plusie.

Dlaczego warto zamówić de facto "darmowy" magazyn energii? - zwiększa auto konsumpcję z 15%-20% w przypadku klasycznej instalacji bez magazynu do 40%-50%

- przez ponad połowę roku obniża pobór energii z sieci nawet do "0 kWh"

- w zależności od marki falownika w przypadku za wysokiego napięcia w sieci falownik nie wyłączy się i nadal będzie ładował magazyn enrgii

- daje możliwość zasilania awaryjnego domu (Off Grid) - warunkiem jest odseparowanie jednego obiegu w rozdzielni i przeprowadzenie go przez stycznik zaniku napięcia (opcja dodatkowa od 2-3 tys. zł w zależności od marki falownika)


3. "Darmowy" system HEMS


Program Mój Prąd 5.0. przewiduje możliwość pozyskania środków 3000 zł na inteligentny system zarządzania energią domu. Niezależny Dom we współpracy z firmą Fibaro proponujemy w zestawie "darmowym" centralę Fibaro Home Center Lite wraz z minimum jednym urządzeniem wykonawczym, np. Wall plug - inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii.

System może monitorować nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej i wymusić pracę innych urządzeń w celu zwiększenia auto konsumpcji wyprodukowanej energii.4. Podsumowanie:

Umiejętnie dobierając składniki z programu Mój Prąd 5.0. możemy tanio skonfigurować zestaw urządzeń, które odpowiadają na większość potrzeb "Niezależnego Domu", czyli produkcja prądu na potrzeby własne, tanie ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz inteligentne sterowanie energią.

Podsumowując - w 2023 r. warunki zakupu instalacji fotowoltaicznej są znacznie korzystniejsze niż w poprzednich latach, ponieważ w tej samej kwocie inwestycji otrzymasz wartościowe bonusy!


Jeżeli chcesz dobrać odpowiedni system dla siebie napisz lub zadzwoń do naszych specjalistów z Niezależny Dom!
1306 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

bottom of page