top of page
CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

Niezależny Dom 165m2

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Data artykułu 05.2019 r Ceny energii i urządzeń zgodna z cennikiem z dnia pisania artykułu. Poniżej przedstawiamy przygotowaną kalkulacje dla naszego klienta, który planuje budowę Niezależnego Domu pod Poznaniem o powierzchni 165m2. Celem jest dom ekologiczny i tani w utrzymaniu. Czym dokładnie jest Niezależny dom?Tani w utrzymaniu. Instalacja fotowoltaiczna jest idealnym uzupełnieniem zamontowania pompy ciepła. Taki zestaw zapewni bardzo tanią i komfortową eksploatację budynku. Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia, prądu a nawet koszty “tankowania” - ładowania auta mogą wynosić w sumie poniżej 20 zł/mc.

Plus energetyczny. Ilość energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych (OZE), np. przez instalację fotowoltaiczną, przekracza ilość energii zużytej przez budynek.

Ogrzewany i chłodzony za pomocą pompy ciepła. Zapewnia efektywne grzanie c.w.u i c.o. ze współczynnikiem 3 - 4 COP, a źródłem ciepła lub chłodu jest powietrze zewnętrzne i słońce z naszej instalacji fotowoltaiczną.

Zero-emisyjny. Dom oparty na pompie ciepła i fotowoltaice nie ma negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i sąsiadów. W bilansie rocznym budynek nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Tani w budowie. Zaplanowanie budowy Niezależnego Domu już na poziomie projektu pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych np. o wartość komina spalinowego dla kotłowni gazowej (ok. 7 000 zł ), przyłącza gazowego (ok. 6 500 zł) kotła z podgrzewem c.w.u. (ok. 10 000 zł), jednostki chłodzącej (ok. 3 000 zł) itd.

Pompa ciepła nie potrzebuje “kotłowni”, czyli specjalnie przygotowanego pomieszczenia o odpowiedniej kubaturze, zabezpieczeniu ppoż i wentylacji. Pompę ciepła możemy wstawić w dowolnym miejscu w domu (np. garażu), dzięki czemu oszczędzamy powierzchnię Waszego domu.

Podsumowując, możemy zaoszczędzić przynajmniej 26 500 zł, które wykorzystane na zakup wysokiej klasy pompy ciepła, podwyższą wartość nieruchomości oraz komfort życia w Państwa domu.Dobór urządzeń, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne:

Założenia

Na podstawie analizy projektu technicznego oraz wywiadu z klientem.

Przyjęte zapotrzebowanie budynku na ciepło:


Dobór pompy ciepła:

Dobrano pompę ciepła o mocy 8kW z czynnikiem chłodniczym R32
*Cennik zawiera ceny netto bez 8% vat

Wydajność grzewcza

krzywa dobrana do Wielkopolskiej strefy klimatycznej

Schemat instalacji

*dobrana pompa ciepła posiada w zestawie cały układ regulacyjno-pompowy ze zintegrowanym zestawem do przygotowania cwu oraz grzałką elektryczną jako dogrzewanie awaryjne. Cała nasza “ciepłownia” zajmuje obszar 80x80cm podłogi i może być zlokalizowana w dowolnym pomieszczeniu, gdzie temperatura jest stale powyżej 5°C.


Zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną

Po doborze pompy ciepła, znamy wartości COP skąd możemy dokładnie obliczyć roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną oraz określić szacunkową wysokość rachunków.


*koszt 1kWh- 0,60 zł na dzień dzisiejszy maj 2019 i stale rośnie


Dla porównania zestawienie rocznych kosztów w zależności od źródła ciepła.


Dobór instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna musi być dobierana indywidualnie dla każdego użytkownika. Zależy nam, aby rachunki były zbliżone do zera z jednoczesnym uniknięciem przeszacowania. Niewykorzystany na bieżąco prąd, oddawany jest do sieci i może być odebrany w razie potrzeby w 80% (dla instalacji fotowoltaicznej poniżej 10kWp, powyżej 10kWp w 70%) ale tylko w ciągu tzw. roku rachunkowego. Zatem, aby inwestycja była maksymalnie opłacalna nie należy przewymiarowywać naszego generatora prądu.Koszt instalacji / zwrot z inwestycji


Rata kredytu równa rachunkom

Inwestor nie musi wykładać tylko własnych środków aby koszt instalacji był osiągalny. Proponujemy skorzystanie z naszej pomocy przy uzyskaniu dofinansowywanego kredytu oprocentowanego na 2,5% w skali roku z programu “ Czyste Powietrze”Stała rata kredytu plus obniżone koszty są zbliżone do rachunku bez fotowoltaiki, a po 10 latach kredyt zostaje spłacony i pozostają niskie opłaty. W przypadku kredytu Inwestor nie odczuwa wysokości raty, ponieważ są równe rachunkom, które by musiał ponosić od pierwszych dni użytkowania budynku.


Ekologia

Oprócz finansowych korzyści w bilansie rocznym, Niezależny Dom nie produkuje CO2 i innych szkodliwych substancji.


W bilansie rocznym Niezależny Dom nie emituje CO2 i innych groźnych substancji do atmosfery.


Podsumowanie

Wykorzystując pompę ciepła 8 kW powietrze - woda, połączoną z instalacją fotowoltaiczną roczne rachunki za utrzymanie domu będą wynosić około 200zł *.

Obecnie nie ma rozwiązania konkurencyjnego dla takiego zastosowania. Przemawiają za tym argumenty finansowe oraz ekologiczne.

*( bez wody i ścieków )

Wersje cenowe instalacji fotowoltaicznej:

Ceny uzależnione są od rodzaju panela (moc, wygląd) oraz od dobranego falownika.

Oferta cenowa została przygotowana 20.05.2019 jest ważna 14 dni.


koszt inwestycji zależy od indywidualnych warunków budynku, konstrukcji dachu, stawki VAT itp. Oszczędności zależą od sprawności urządzeń, nośników energii i jej odpowiedniego wykorzystania.


V. Często zadawane pytania przez klientów.

1. Czy budowa domu z piecem gazowym nie będzie tańsza?

2. Jakie są koszty utrzymania domu z instalacją gazową do c.o. i c.w.u. + prąd?

3. Czy opłaca się zestaw folie grzewcze ( c.o. ) + kocioł elektryczny ( c.w.u.) + fotowoltaika?


ad 1. Czy budowa domu z piecem gazowym nie będzie tańsza?

W początkowej kalkulacji przyznaliśmy, że piec gazowy jest tani (8 – 10 tys.zł). Jednak przy tej wersji trzeba dodatkowo przygotować kotłownię, kominy, przyłącze gazowe – co w sumie daje kwotę 26 – 30 tys. zł. Jest to równoznaczne z kosztem pompy ciepła wraz z montażem.


ad 2. Jakie są koszty utrzymania domu z instalacją gazową do c.o. i c.w.u. + prąd?


Linia zielona - prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji z pakietem Niezależny Dom ( pompa ciepła + fotowoltaika )

Linia niebieska - koszt instalacji fotowoltaicznej + prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji z pakietem Niezależny Dom ( pompa ciepła + fotowoltaika )

Czerwone słupki - prognozowane całościowe wydatki na energię od rozpoczęcia inwestycji dla domu tradycyjnego (rachunek za gaz + prąd)


Tabela poglądowo przedstawia całkowite wydatki na rachunki w wybranych latach

Wnioski: pełen pakiet Niezależny Dom daje realne oszczędności od pierwszego dnia.


ad. 3. Czy opłaca się zestaw folie grzewcze ( c.o. ) + kocioł elektryczny ( c.w.u.) + fotowoltaika?

Za ogrzewaniem opartym na foliach grzewczych przemawia niski koszt realizacji instalacji. Na potrzeby produkcji c.w.u. przyjmujemy podgrzewacz elektryczny. Koszt zakupu i montażu ww. instalacji będzie szacunkowo o 25 – 30 tys. zł tańszy od proponowanego przez ND (bez uwzględnienia kosztów instalacji fotowoltaicznej).


Folie grzewcze oraz kocioł elektryczny mają przelicznik wymiany energii elektrycznej na cieplną 1:1 ( pompa ciepła 4:1- SCOP 4) stąd:


Aby budynek był tani w utrzymaniu, trzeba tak dobrać instalację fotowoltaiczną , aby zbilansowała zapotrzebowanie budynku do zera.


Dobierając instalację PV do zapotrzebowania rocznego będzie trzeba wydać dodatkowo 80 tys. zł. Potrzebny będzie również dach skierowany na południe pod kątem 35 stopni o powierzchni 147m2 na instalację 78 paneli. Jednak nadal bardzo trudno będzie idealnie dostosować moc instalacji do potrzeb użytkownika.


Z przyjemnością przygotujemy kalkulacje do waszych potrzeb, prosimy kontaktować się z naszym zespołem

Niezależny Dom

+48 602 438 319


Powyższe dane mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszt inwestycji zależy od indywidualnych warunków budynku, konstrukcji dachu, stawki VAT itp. Oszczędności, zależą od sprawności urządzeń, nośników energii i jej odpowiedniego wykorzystania.


2562 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


CHCESZ WIEDZIEĆ - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odezwiemy się!

bottom of page